Szersze grono beneficjentów Mój Prąd – sprawdź, czy Ty też możesz skorzystać z dofinansowania!

Szersze grono beneficjentów Mój Prąd – sprawdź, czy Ty też możesz skorzystać z dofinansowania!

Program Mój Prąd od 2019 roku wspiera rozwój polskiej energetyki. W pierwszych dwóch edycjach, w których można było otrzymać do 5 tys. zł dofinansowania, złożono prawie 267 tys. wniosków. Trzecia odsłona, rozszerzona o dotacje na magazyny energii i inteligentne systemy zarządzania energią, zgromadziła niemal 180 tys. zainteresowanych. W czwartej edycji, w której zwiększono kwoty dofinansowania, było ok. 60 tys. beneficjentów. Obecnie trwa Mój Prąd 5.0, który również cieszy się niemałą popularnością. Co ciekawe, zainteresowanych może być jeszcze więcej. Wszystko ze względu na istotną zmianę w warunkach programu! Kto będzie mógł skorzystać z rządowej pomocy?

 

Nabór do nowej edycji programu Mój Prąd wystartował kwietniu br. Dofinansowanie można otrzymać na montaż przydomowej instalacji fotowoltaicznej oraz elementów dodatkowych, tj. magazyny energii elektrycznej, magazyny ciepła, systemy zarządzania energią, pompy ciepła i kolektory słoneczne. Do tej pory beneficjentem mogła zostać osoba, która nie korzystała dotychczas z żadnej dotacji na zakup i montaż mikroinstalacji fotowoltaicznej i zadeklarowała rozliczanie w systemie net-billing, a także każdy beneficjent wybranej poprzedniej edycji programu, który chce rozszerzyć swoją instalację o dodatkowe elementy. Z programu nie mogli skorzystać beneficjenci innych projektów. Dziś jest inaczej. W ostatnim czasie Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) wprowadził zmiany w warunkach przyznawania dofinansowań.

 

Co nowego w Mój Prąd 5.0?

Od 20 października o dofinansowanie w ramach programu Mój Prąd może ubiegać się więcej osób. NFOŚiGW rozszerzył krąg potencjalnych beneficjentów o właścicieli domów jednorodzinnych, którzy wcześniej otrzymali dotację na zakup i montaż mikroinstalacji fotowoltaicznej z innego programu, finansowanego ze środków krajowych bądź unijnych – tj. program Czyste Powietrze czy programy organizowane przez konkretne Gminy.

Beneficjenci innych programów mogą wnioskować o dotacje na urządzenia dodatkowe, tj. magazyny ciepła, magazyny energii, pompy ciepła, systemy EMS/HEMS lub kolektory słoneczne. 

solaredge magazyn energii

Sprawdź również: Fotowoltaika przestała się opłacać? 4 aspekty, które działają na niekorzyść prosumentów

 

Zasady przyznawania dofinansowań takie same jak dla pozostałych beneficjentów 

Niezmiennie warunkiem ubiegania się o dotację jest rozliczanie w systemie net-billing. Wnioskodawcy, którzy dalej korzystają z net-meteringu, muszą zadeklarować przejście na nowy system.

Wysokość dofinansowania pozostaje taka sama, tj. do 50% kosztów kwalifikowanych, nie więcej niż:

  • magazyn ciepła: 5 tys. zł,
  • gruntowa pompa ciepła: 28,5 tys. zł,
  • pompa ciepła powietrze / woda o podwyższonej klasie energetycznej: 19,4 tys. zł,
  • pompa ciepła powietrze / woda: 12,6 tys. zł,
  • pompa ciepła powietrze / powietrze: 4,4 tys. zł,
  • magazyn energii: 16 tys. zł,
  • system zarządzania energią: 3 tys. zł,
  • kolektor słoneczny c. w. u.: 3,5 tys. zł. 

Im większa skala inwestycji, tym wyższe dofinansowanie. Beneficjent piątej odsłony programu może otrzymać nawet 58 tys. zł dotacji. To niemało!

 

Zainteresowanych nie brakuje 

Według najnowszych danych w piątej edycji programu Mój Prąd złożono już ponad 85 tys. wniosków (stan na 16.10.2023), na łączną kwotę prawie 629 mln zł. To niemal 2/3 zaplanowanego budżetu (950 mln zł). Do podziału pozostało ponad 321 mln zł. Nabór wniosków ma potrwać do 22 grudnia br. lub do wyczerpania puli środków. 

 

Dobry moment na inwestycję w magazyn energii 

Dużo mówi się ostatnio o znaczeniu magazynowania energii. Magazyn o odpowiedniej pojemności pozwala podnieść autokonsumpcję energii, w większym stopniu uniezależnić się od zewnętrznych dostawców oraz zapewnić sobie stabilną i bezpieczną przyszłość energetyczną. Ma to dziś szczególne znaczenie – w dobie niskich i ujemnych stawek na rynku energii. Grunt to wybrać porządny magazyn.

Miellec to niskonapięciowe magazyny o pojemności od 5 do 20 kWh, wyposażone w najbezpieczniejsze ogniwa litowo-fosforowe, kompatybilne z szeroką gamą falowników. Wybierz swój magazyn energii – postaw na bezpieczeństwo energetyczne!

Powrót na bloga