Spadek sprzedaży pomp ciepła – co jest przyczyną?

Spadek sprzedaży pomp ciepła – co jest przyczyną?

Mieli nadzieje na oszczędności, a teraz muszą stawić czoła horrendalnie wysokim kosztom – właściciele domów, którzy zdecydowali się zainstalować fotowoltaikę i pompę ciepła, płacą dziś nawet 4 razy więcej za prąd niż przed inwestycją. Co jest przyczyną? Czy inwestycja w fotowoltaikę i pompę ciepła przestała się opłacać? Czy montaż banku energii może pomóc w tej sytuacji? 

 

Rachunki wyższe nawet czterokrotnie

Od dawna dużo mówi się o inwestowaniu w fotowoltaikę i pompy ciepła. Sprzedawcy kuszą prywatnych inwestorów hasłami o niskich rachunkach za prąd. Dziś jednak opłacalność inwestycji w fotowoltaikę z pompą ciepła stoi pod znakiem zapytania. Ostatnie rachunki za energię mocno zaskoczyły producentów. O swoich doświadczeniach opowiedziała mieszkanka Rzeszowa. Instalacja paneli fotowoltaicznych o mocy 7 kW i pompy ciepła o mocy 16 kW spowodowała wyraźny wzrost rachunków za prąd. Wcześniej za ogrzewanie swojego 160-metrowego domu ekogroszkiem płaciła ok. 350 zł miesięcznie. Po termomodernizacji rachunki najpierw wzrosły do 2 tys. zł, a następnie, za okres od stycznia do czerwca, do niemal 9 tys. zł, tj. 1,5 tys. zł miesięcznie. To ponad 4 razy więcej niż wcześniej. 

Niska opłacalność inwestycji w pompę ciepła to także wynik nowego systemu rozliczania prosumentów oraz wysokich cen energii elektrycznej. 

 

Problem jest powszechny

Jak się okazuje, to nie pierwsza osoba, która na własnej skórze doświadczyła horrendalnie wysokich podwyżek za prąd po zainstalowaniu fotowoltaiki z pompą ciepła. Córka kobiety, szukając wyjaśnienia problemu w internecie, trafiła na osoby doświadczające podobnej sytuacji. Gdzie leży przyczyna?

 

Źle dobrana instalacja?

Każdy dom ma określone zapotrzebowania na ciepło, które zależy m.in. od powierzchni i docieplenia. Kompletnie inne zapotrzebowanie będzie miała nowoczesna nieruchomość wybudowana w duchu eko, a inne dom wzniesiony w starej technologii, ze starymi drzwiami i oknami.

Aby inwestycja w fotowoltaikę z pompą ciepła opłacała się i generowała realne oszczędności, trzeba precyzyjnie dopasować instalację do danego gospodarstwa domowego. Pompa ciepła jest bowiem urządzeniem niskotemperaturowym, które najlepiej sprawdza się w domach dobrze docieplonych, co warto uwzględnić podczas doboru urządzenia. Należy wyliczyć, ile energii cieplnej zużywa dom w ciągu roku i dopiero na podstawie analizy wybrać odpowiednią pompę. 

 

pompa ciepła

Jak realnie obniżyć rachunki za prąd?

W pierwszej kolejności należy przeprowadzić audyt energetyczny, który dokładnie określi zapotrzebowanie na energię cieplną i elektryczną. To pozwoli dopasować instalacje i urządzenia do rzeczywistych potrzeb gospodarstwa, a tym samym zmniejszy ryzyko generowania wysokich kosztów. 

Warto także pochylić się nad kwestią izolacji termicznej budynku. Prawidłowe docieplenie ścian czy dachu oraz wymiana okien na nowe to sposób na to, by utrzymać ciepło wewnątrz budynku i ograniczyć zużycie energii niezbędnej do ogrzewania. 

Kluczowe znaczenie ma także racjonalne zarządzanie temperaturą w domu. Podwyższenie temperatury o 1 stopień przekłada się na wzrost zużycia energii nawet o 8%. 

Ostatnie, jednak nie mniej ważne, jest optymalne wykorzystanie energii wytworzonej przez instalację fotowoltaiczną. Niestety nie zawsze moment najwyższej produkcji prądu pokrywa się z największym zapotrzebowaniem. Rozwiązaniem jest magazynowanie energii.

 

Bank energii – stabilność energetyczna i niższe rachunki za prąd

Magazynowanie energii to skuteczny sposób na to, żeby zwiększyć jej autokonsumpcję. Jak to działa? Instalacja fotowoltaiczna produkuje energię. Wszelkie nadwyżki, czyli to, co nie zostało zużyte na bieżąco, trafiają do banku energii. Zgromadzone zapasy można wykorzystać w momencie zwiększonego zapotrzebowania lub obniżonej produkcji, np. nocą czy w pochmurny dzień. 

Zwiększenie autokonsumocji to ważny element w nowym systemie rozliczania prosumentów - net-billing. Magazyn energii poprawia wydajność całej instalacji PV. Innymi słowy, ogranicza energię, którą prosument musiałby odkupić, co korzystnie wpływa na budżet. 

Zwiększenie autokonsumocji poprzez magazynowanie ma dziś szczególne znacznie za względu na planowane wprowadzenie w przyszłym roku rozliczania godzinowego energii z PV. Przejście na nowe ceny sprawi bowiem, że oddawanie energii do sieci przez prosumentow korzystających z net-billingu przestanie być opłacalne. Magazynowanie energii i związana z nim wyższa  autokonsumocja to remedium na ten problem.

Magazyn energii może także pełnić funkcję back-upa dla pompy ciepła. Pompa ciepła do pracy potrzebuje zasilania. Kiedy energia z fotowoltaiki jej nie wystarcza, pobiera ją z sieci, co generuje koszty. Bank energii może pokryć zapotrzebowanie pompy ciepła na prąd. Grunt to wybrać magazyn energii o odpowiedniej pojemności.

Inwestycja w fotowoltaikę z pompą ciepła to wciąż opłacalne rozwiązanie. Należy jednak dążyć do racjonalnego i świadomego zarządzania energią w gospodarstwie domowym. Obok dostosowania instalacji do domu i termomodernizacji budynku rozwiązaniem jest montaż banku energii o odpowiedniej pojemności. Magazynowanie energii to sposób na to, żeby zwiększyć autokonsumpcję i w ten sposób obniżyć rachunki za prąd i zapewnić sobie bezpieczeństwo energetyczne.

Powrót na bloga