Rekordowa dotacja dla Rybnika i gmin partnerskich na realizację projektu OZE

Rekordowa dotacja dla Rybnika i gmin partnerskich na realizację projektu OZE

Rybnik nie bez przyczyny uznawany jest za jednego z liderów walki ze smogiem. Miasto, jako inicjator projektu „Zielona energia na terenie Gmin Partnerskich: Rybnik, Czerwionka-Leszczyny, Gaszowice, Jejkowice, Lyski, Pszów, Świerklany”, wspólnie z partnerskimi gminami uzyskało ponad 143 mln zł dotacji ze środków Unii Europejskiej na pompy ciepła i magazyny energii dla mieszkańców. Na jakie dofinansowanie może liczyć beneficjent programu?

 

Największy program grantowy w regionie

 

„Zielona energia na terenie Gmin Partnerskich: Rybnik, Czerwionka-Leszczyny, Gaszowice, Jejkowice, Lyski, Pszów, Świerklany” to projekt realizowany w ramach Programu Fundusze Europejskie dla Śląskiego 2021-2027, działanie 10.06 Rozwój energetyki rozproszonej opartej o odnawialne źródła energii. Celem jest wsparcie mieszkańców regionu w inwestycjach w OZE. W ramach projektu przyznawane są dotacje na zakup i montaż instalacji fotowoltaicznych – wraz z elementami dodatkowymi. Przedsięwzięcie to odpowiedź na problemy województwa śląskiego przedstawione w Strategii Rozwoju Województwa Śląskiego „Śląskie 20230” Zielone Śląskie.

 

Partnerskie gminy dostały do podziału aż 143 mln zł. Według wstępnych ustaleń m.in. gminie Czerwonka-Leszczyny przypadło ok. 25,5 mln zł, a miastu Pszów – ok. 17,2 mln zł. W samym Pszowie przewidziano dotacje na zakup i montaż 40 pomp ciepła, 25 magazynów energii, 150 zestawów instalacji PV z magazynem i systemem monitorowania oraz 65 pełnych zestawów – tj. instalacja fotowoltaiczna, pompa ciepła, magazyn energii i system zarządzania energią. 

 

To największe takie przedsięwzięcie realizowane kiedykolwiek w regionie. Szacuje się, że przyznana kwota 143 mln zł wystarczy na zakup 2596 instalacji OZE i 1678 magazynów energii. Co ciekawe, jeśli rzeczywiście powstanie tyle nowych systemów fotowoltaicznych, emisja dwutlenku węgla obniży się aż o ok. 12 tys. ton rocznie. 

 

Warto w tym miejscu wspomnieć, że środki na OZE to nie jedyne pieniądze, jakie otrzymają mieszkańcy województwa śląskiego. Ostatnio rozstrzygnięto drugą edycję Marszałkowskiego Programu Poprawy Jakości Powietrza, w której do podziału było 15,7 mln zł. Dotację otrzymały 74 samorządy – a w tym Cieszyn czy Jejkowice. Środki zostaną przeznaczone na realizację 77 zgłoszonych projektów

Sprawdź również: Szersze grono beneficjentów Mój Prąd – sprawdź, czy Ty też możesz skorzystać z dofinansowania!

 

Wspólnymi siłami w walce o czyste powietrze w regionie

 

Jak podkreślają reprezentanci gmin, współdziałanie w zakresie walki o czyste powietrze to dziś konieczność. Projekt z rekordowo wysokim dofinansowaniem to ważny krok w tym kierunku. Rozwój energetyki prosumenckiej, który jest dzięki niemu możliwy, przyczyni się do poprawy jakości powietrza w regionie, zwiększenia udziału OZE w ogólnym bilansie energetycznym i redukcji zanieczyszczeń. To z kolei przełoży się na poprawę zdrowia i sytuacji ekonomicznej mieszkańców, a także wesprze kształtowanie proekologicznych postaw.

 

Nawet 104 tys. zł dotacji dla mieszkańców 

 

Beneficjent projektu może liczyć nawet na 104 tys. zł dofinansowania, co stanowi 85% całkowitych kosztów inwestycji. Warunkiem będzie złożenie wniosku na zakup całego zestawu obejmującego instalację fotowoltaiczną, magazyn energii, system zarządzania energią oraz pompę ciepła do centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej. 

 

Z pomocy finansowej mogą skorzystać również ci, którzy zdecydują się na montaż pojedynczych elementów – np. pompy ciepła czy magazynu energii. Takie osoby mogą liczyć na dofinansowanie wynoszące od kilkunastu do kilkudziesięciu tysięcy złotych, w zależności od wybranego wariantu. 

 

Przedsięwzięcie zaplanowano na lata 2024-2026. Co ciekawe, projekt poza dofinansowaniem zakłada także kampanię edukacyjną, obejmującą działania wpływające na kształtowanie postaw proekologicznych wśród mieszkańców regionu, a także działania proekologiczne realizujące cele środowiskowe określone w Europejskim Zielonym Ładzie. 

Powrót na bloga