Magazynowanie energii elektrycznej w pigułce

Magazynowanie energii elektrycznej w pigułce

Samo pozyskiwanie energii elektrycznej z odnawialnych źródeł – a zwłaszcza z popularnej fotowoltaiki – to nie wszystko. Aby w pełni wykorzystać potencjał OZE, należy tę energię magazynować. W ten sposób możemy znacznie zwiększyć jej autokonsumpcję, zapewnić w gospodarstwie domowym bezpieczeństwo energetyczne i wesprzeć polski sektor energetyczny. Co warto wiedzieć o magazynowaniu energii?

Magazynowanie energii elektrycznej się opłaca

Największą zaletą magazynowania energii elektrycznej wytworzonej przez przydomową mikroinstalację PV jest zwiększenie autokonsumpcji. Już w przypadku małego banku energii możemy podnieść wskaźnik autokonsumpcji o ok. 30%. Zwiększona autokonsumpcja przekłada się na korzyści finansowe. Magazynowanie pozwala efektywnie wykorzystać odnawialne źródło energii i obniżyć rachunki za prąd.

Niewątpliwym plusem magazynowania energii elektrycznej na własne potrzeby jest wypełnienie luk w dostawach prądu. Wyposażając swoją przydomową elektrownię w specjalne urządzenia do magazynowania prądu, odcinamy się od przerw w dostawach energii spowodowanych awariami sieci energetycznej. Innymi słowy, zapewniamy sobie ciągłość w dostawach energii. Możliwe jest to jednak wyłącznie w przypadku systemu hybrydowego z opcją zasilania awaryjnego (ale o tym w dalszej części artykułu).

Nie można zapomnieć o kwestii równoważenia obciążeń elektrycznych. Jeśli wytworzona przez moduły PV energia nie jest magazynowana, musi zostać natychmiast zużyta. W innym wypadku zostanie sprzedana do sieci po cenie niekorzystnej dla prosumenta. Magazynowanie pozwala wykorzystać ją wtedy, kiedy wydajność fotowoltaiki spada – np. wieczorem lub w nocy. To z kolei odciąża sieci energetyczne.

Problem z magazynowaniem energii elektrycznej przez prosumentów

Większość instalacji fotowoltaicznych działających w Polsce to tzw. systemy on-grid. Taka fotowoltaika generuje energię elektryczną z darmowej energii słonecznej, jednak nie ma wtedy możliwości jej magazynowania. Wszelkie nadwyżki – których w godzinach szczytu, zwłaszcza latem, jest naprawdę dużo – oddawane są do sieci energetycznej. Zgodnie z nowymi zasadami przyjętymi w kwietniu 2022 roku prosumenci rozliczają się z zakładem energetycznym według systemu net-billing. Tj. przekazują nadmiar wyprodukowanej energii i w ten sposób zasilają swoje konto prosumenckie. W sytuacji zwiększonego zapotrzebowania mogą kupić energię od sieci  – uszczuplając środki na swoim koncie. Dodatkowo muszą uiścić opłatę dystrybucyjną zmienną.

Alternatywą dla systemu on-grid jest instalacja off-grid. To nic innego jak fotowoltaika ze specjalnym magazynem energii o określonej pojemności, w którym przechowuje się wytworzone nadwyżki energii z myślą o ich późniejszym wykorzystaniu. Fotowoltaika off-grid nie jest podłączona do sieci, co oznacza, że musi w pełni zaspokajać potrzeby energetyczne domu. Nieumiejętne zaprojektowanie instalacji może pozbawić domowników dostępu do energii. Czy da się zatem magazynować energię elektryczną, a przy tym współpracować z siecią i w ten sposób zabezpieczyć się przed negatywnymi skutkami niedoboru energii? Tak! Rozwiązaniem jest instalacja hybrydowa, która łączy funkcje systemów on-grid i off-grid.

Instalacja hybrydowa – rozwiązanie dopasowane do potrzeb prosumentów

Instalacja hybrydowa to rozwiązanie, które z jednej strony zwiększa autokonsumpcję energii produkowanej przez moduły fotowoltaiczne, a z drugiej strony może służyć jako potencjalne źródło zasilania awaryjnego. Prawda jednak jest taka, że nie każda instalacja hybrydowa posiada zdolność do funkcjonowania w trybie off-grid, czyli przy odcięciu zasilania z sieci energetycznej. W wielu przypadkach w momencie awarii sieci instalacja hybrydowa zostaje wyłączona.

Aby hybrydowa instalacja fotowoltaiczna mogła pracować w trybie off-grid, wymagany jest dodatkowy system zasilania rezerwowego (SZR). Często także konieczne jest dostosowanie instalacji elektrycznej. Tym samym podczas awarii sieci system hybrydowy z prawidłowo skonfigurowanym SZR może przejść w tryb off-gridowy, zapewniając zasilanie dla domu lub firmy.

W efekcie, hybrydowe systemy fotowoltaiczne zapewniają nie tylko korzyści związane z większą autokonsumpcją energii, ale też potencjalnie mogą stać się niezależnym źródłem energii w sytuacjach awaryjnych. Należy jednak pamiętać, że ta druga funkcja nie jest domyślna dla wszystkich systemów i często wymaga dodatkowego sprzętu (Backup Box w przypadku systemów Huawei) oraz modyfikacji instalacji.

Co ciekawe, mimo wyższych kosztów początkowych, inwestycja w zestaw hybrydowy opłaca się bardziej, o czym pisaliśmy tu:

5 powodów, dla których warto wybrać hybrydową instalację fotowoltaiczną

Jak wybrać magazyn energii?

Wiemy już, że magazynowanie energii jest możliwe i, co najważniejsze, przynosi korzyści. Grunt to wybrać odpowiedni bank energii. Na co zwrócić szczególną uwagę?

Kluczowe znaczenie ma dobór optymalnej pojemności magazynu. Bank o zbyt małej pojemności nie będzie efektywnie współpracował z instalacją fotowoltaiczną – zgromadzona energia nie pokryje rzeczywistego zapotrzebowania. Natomiast zakup zbyt dużego magazynu to strata pieniędzy. Według podstawowej zasady magazyn powinien mieć pojemność równoważną mocy instalacji fotowoltaicznej. Tj. do fotowoltaiki 5 kWp należy dobrać bank 5 kWh.

Co do zasady, jeśli największe zużycie prądu przypada na godziny jego najmniejszej produkcji (np. wieczorem), warto rozważyć zakup większego magazynu. W innym wypadku mały magazyn, dobrany według powyższej zasady o pojemności równej mocy instalacji, w zupełności wystarczy.

Warto zwrócić uwagę na technologię, w jakiej wykonano magazyn, bezpieczeństwo, posiadane certyfikaty oraz kompatybilność z poszczególnymi inwerterami hybrydowymi. Banki energii Miellec wykorzystują najbezpieczniejsze ogniwa litowo-żelazowo-fosforanowe (LiFePO4), niskie napięcie i inteligentne systemy zarządzania energią. Magazyny są zgodne z dyrektywą EN wymaganą w UE i posiadają certyfikat bezpieczeństwa. Są kompatybilne z popularnymi inwerterami dostępnymi na rynku, a ich efektywność energetyczna sięga aż 98%.

Przechowywanie energii to przyszłość polskiej energetyki oraz bezpieczeństwo i niezależność energetyczna indywidualnych prosumentów. Wybierz sprawdzone rozwiązanie i ciesz się doskonałą jakością przez lata!

Powrót na bloga