Jak włączyć magazyn energii do istniejącej sieci?

Jak włączyć magazyn energii do istniejącej sieci?

Przyszłość należy do magazynów energii! To efekt rosnącej świadomości społeczeństwa dotyczącej korzyści wynikających z magazynowania energii wyprodukowanej przez przydomowe instalacje fotowoltaiczne. Z roku na rok możemy zaobserwować coraz większe zainteresowanie magazynami energii. W obliczu wysokiej popularności banków prądu postanowiliśmy przyjrzeć się kwestiom technicznym związanym z ich montażem. Jak włączyć magazyn energii do istniejącej sieci? Postaramy się w prosty sposób wytłumaczyć cały proces. 


Magazynowanie energii – dla pewnej przyszłości energetycznej 


Efektywne zarządzanie produkcją energii z odnawialnych źródeł i jej magazynowanie to kluczowe elementy trwającej transformacji energetycznej, będącej odpowiedzą na zmiany klimatyczne i bieżące wyzwania geopolityczne. Magazyny energii stanowią ważne ogniwo w projektowaniu bezpiecznej przyszłości energetycznej całego kraju. Nic dziwnego, że potrzeba instalacji banków energii jest coraz mocniej akcentowana. Jak wynika z projektu aktualizacji Polityki Energetycznej Polski, do 2040 roku ma powstać około 5 GW mocy w prosumenckich i wielkoskalowych magazynach energii. Według raportu EUPD Research liczba instalacji przydomowych magazynów energii w Polsce w 2022 roku w porównaniu 2021 rokiem wzrosła aż o 80%. Dane te potwierdzają rosnącą świadomość społeczeństwa na temat korzyści wynikających z magazynowania energii. 


Nie ulega wątpliwości, że inwestowanie w magazyny energii ma duże znaczenie dla polskiej energetyki. Co jednak zapewnia nam – zwykłym prosumentom, wytwarzającym prąd na potrzeby własnych gospodarstw domowych? Przede wszystkim gwarantuje niezależność energetyczną. Magazyn energii umożliwia bowiem gromadzenie energii w czasie, gdy jest ona tania i dostępna, by wykorzystać ją w momencie zwiększonego zapotrzebowania lub wyższych cen. Co więcej, magazyn zwiększają stabilność i niezawodność dostaw energii, generuje oszczędności na rachunkach za energię, a także daje możliwość handlu energią na rynkach mocy, gwarantując dodatkowe dochody. 


Nie ulega wątpliwości, że inwestycja w magazyn energii to dobre rozwiązanie. Jak włączyć urządzenie do istniejącej sieci?

 


Czego potrzebujesz, żeby podłączyć magazyn energii do istniejącej instalacji fotowoltaicznej?


Aby instalacja fotowoltaiczna wyposażona w magazyn energii pracowała w pełni efektywnie, należy ją odpowiednio skonfigurować i dostosować do bieżącego zapotrzebowania energetycznego gospodarstwa domowego. Wymaga to zakupu odpowiednich dodatkowych komponentów, które zapewnią sprawną i wydajną współpracę poszczególnych elementów instalacji PV. Poza magazynem energii o odpowiedniej pojemności należy zaopatrzyć się w:

  • inwerter baterii lub inwerter hybrydowy – inwerter, inaczej nazywany falownikiem, to urządzenie, które konwertuje pozyskiwany przez panele słoneczne prąd stały w prąd zmienny, niezbędny do zasilania urządzeń domowego użytku,
  • przewody DC i AC – kable wykorzystane w instalacji PV muszą wykazywać odporność chemiczną, na wodę, wysokie temperatury; ponadto powinny mieć odpowiednie właściwości elektryczne, 
  • regulator ładowania – urządzenie, które zapobiega nadmiernemu przeładowaniu napięcia magazynu i pojawieniu się zjawiska wstecznego odpływu prądu, a także przekazuje informacje na temat stanu akumulatora, poziomu jego naładowania i sprawności funkcjonowania.

Włączenie magazynu energii do istniejącej sieci krok po kroku 


Podłączenie magazynu energii do istniejącej instalacji fotowoltaicznej to proces, który wymaga racjonalnego planowania. Pierwszym etapem powinien być szczegółowy audyt energetyczny instalacji uwzględniający jej moc oraz to, czy spełnia wymagania inwestora. Dane zebrane podczas audytu posłużą do zaprojektowania systemu magazynowania energii.


Projekt systemu magazynowania powinien określać, czy magazyn będzie stanowił źródło zasilania dla wszystkich sprzętów domowych, czy tylko dla ich części. Ponadto należy zdecydować, czy magazyn będzie działać na co dzień, czy będzie jedynie awaryjnym rozwiązaniem. Dane to mają duże znaczenie w kontekście doboru banku (a przede wszystkim jego mocy, technologii wykonania, żywotności) i dodatkowych komponentów wspierających jego działanie. 


Po wykonaniu projektu i zakupie odpowiedniego magazynu oraz komponentów dodatkowych przychodzi czas na jego montaż. Instalacja powinna zostać przeprowadzona przez profesjonalną ekipę montażową. Daje to gwarancję, że wszystko zostanie wykonane zgodnie z najwyższymi standardami jakości i wymogami dotyczącymi bezpieczeństwa. Samodzielne podłączenie magazynu do sieci może wiązać się z utratą gwarancji producenta na urządzenie. Co więcej, brak doświadczenia to ryzyko błędów, które mogą doprowadzić nawet do pożaru instalacji. 


Magazyn można zainstalować na zewnątrz, w pomieszczeniu gospodarczym, garażu lub w innym pomieszczeniu. W przypadku montażu wewnątrz budynku należy pamiętać o odpowiedniej wentylacji. 


Kilka słów na koniec


Włączenie magazynu energii do istniejącej sieci wymaga wiedzy, doświadczenia i racjonalnego planowania. Przede wszystkim należy pamiętać o dopasowaniu banku energii do indywidualnych potrzeb gospodarstwa domowego, a także o wyposażeniu instalacji w niezbędne komponenty dodatkowe – a zwłaszcza w odpowiedni falownik, który gwarantuje sprawną i efektywną współpracę wszystkich elementów instalacji fotowoltaicznej.


Czy warto włączyć magazyn energii do przydomowej sieci fotowoltaicznej? Bez wątpienia! Magazynowanie energii to zapewnia niezależność energetyczną, a także daje szansę na stabilną i bezpieczną przyszłość energetyczną.

Powrót na bloga