Ekologiczne Śląskie: niemal 470 mln na projekty związane z OZE

Ekologiczne Śląskie: niemal 470 mln na projekty związane z OZE

Województwo śląskie, serce polskiego przemysłu i niezwykle ważny obszar gospodarczy, stoi obecnie przed wyzwaniem transformacji energetycznej. Ze względu na zmiany klimatyczne dążenie do zrównoważonego rozwoju, a w tym inwestowanie w OZE staje się nie tylko priorytetem, ale także koniecznością. Istotnym elementem transformacji są dotacje, które wspierają przedsięwzięcia związane z rozwojem odnawialnych źródeł energii. W ostatnim czasie rozdysponowano blisko 470 mln zł dla niemal całego regionu. Kto skorzysta najbardziej? 

 

Śląskie otwarte na OZE

 

Województwo śląskie, będące dotychczas synonimem przemysłu węglowego i stalowego, obecnie coraz bardziej stawia na OZE. W regionie rozwija się przede wszystkim energetyka słoneczna – nawet mimo ograniczonej liczby dni słonecznych w roku. W fotowoltaikę inwestują zarówno indywidualni prosumenci, jak i przedsiębiorstwa. Produkcja energii elektrycznej na własne potrzeby to bowiem nie tylko ograniczenie emisji dwutlenku węgla, ale także sposób na wyraźne zmniejszenie rachunków. 

 

W dynamicznym tempie rozwija się także energetyka wiatrowa. Warunki geograficzne Śląska sprzyjają wykorzystaniu energii wiatrowej. Wiatraki wznoszone są na obszarach wiejskich oraz terenach przemysłowych, dostarczając energii lokalnym społecznościom i przedsiębiorstwom.

 

Gospodarstwa rolne i zakłady przemysłowe na Śląsku inwestują też w technologie związane z biogazem i biomasą. Proces fermentacji odpadów organicznych umożliwia produkcję biogazu, który może być wykorzystywany jako alternatywne źródło energii. Biomasa, w postaci pelletów lub brykietów, służy do ogrzewania budynków, co przyczynia się do redukcji zużycia paliw kopalnych.

Sprawdź również: Rekordowa dotacja dla Rybnika i gmin partnerskich na realizację projektu OZE

 

Szykują się kolejne inwestycje

Śląsk nie zwalnia tempa. Planowane są kolejne inwestycje w OZE w ramach realizacji aż 7 projektów na terenie niemal całego województwa. Z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji na projekty wsparcia indywidualnych inwestycji w odnawialne źródła energii łącznie trafi aż 470 mln zł! 

Najwięcej, bo ponad 143,5 mln zł, przypadło Rybnikowi – który obecnie jest liderem w walce ze smogiem i jednym z najaktywniejszych samorządów w programie "Czyste Powietrze” – i gminom partnerskim na realizację projektu „Zielona energia na terenie Gmin Partnerskich: Rybnik, Czerwionka-Leszczyny, Gaszowice, Jejkowice, Lyski, Pszów, Świerklany”, w latach 2024-2026. Projekt przewiduje zakup i montaż łącznie 2596 sztuk instalacji OZE oraz 1678 sztuk magazynów energii elektrycznej i cieplnej. Właściciel nieruchomości będzie mógł uzyskać nawet do 104 tys. zł dofinansowania, w przypadku zakupu zestawu obejmującego pompę ciepła, instalację fotowoltaiczną, magazyn energii elektrycznej oraz system zarządzania energią. Według ekspertów wdrożenie programu może zredukować emisję dwutlenku węgla nawet o 12 tys. ton rocznie.

 

Dotacje nie tylko dla Rybnika

Ze wsparcia finansowego skorzystają nie tylko Rybnik i gminy partnerskie. Gmina Czechowice-Dziedzice otrzyma 23,7 mln zł na realizację projektu „Od węgla do słońca – odnawialne źródła energii dla mieszkańców gmin Czechowice-Dziedzice i Hażlach”, Tarnowskie Góry 109,3 mln zł na projekt „Rozwój energetyki rozproszonej opartej o odnawialne źródła energii na terenie Miasta Tarnowskie Góry, Gminy Bobrowniki oraz Gminy Świerklaniec”, a Bielsko-Biała 42,9 mln zł na program „Odnawialne źródła energii dla mieszkańców Bielska-Białej i Zebrzydowic”. Z puli skorzystają także Tychy (93,1 mln zł na projekt „Postaw na OZE – rozwój energetyki rozproszonej opartej o odnawialne źródła energii na terenie Gmin Partnerskich Tychy i Wyry”) oraz Bytom (35,1 mln zł i 20,2 mln zł na projekty „Rozwój energetyki rozproszonej opartej o odnawialne źródła energii na terenie Gminy Bytom i Radzionków” i „Rozwój energetyki rozproszonej opartej o odnawialne źródła energii na terenie Gminy Bytom).

 

15,7 mln zł dla wyróżnionych w Marszałkowskim Programie Poprawy Jakości Powietrza

Zamknięty ostatnio drugi nabór Marszałkowskiego Programu Poprawy Jakości Powietrza cieszył się równie wysokim zainteresowaniem co pierwszy. W tej odsłonie do podziału była kwota 15,7 mln zł, czyli o 10 mln więcej niż przed rokiem. Środki zostały rozdysponowane w dwóch konkursach: „Gmina pełną piersią” (700 tys. zł) oraz „Inicjatywa Antysmogowa” (15 mln zł). Pulę podzielono na 74 gminy, które w ramach otrzymanych dotacji zrealizują aż 77 projektów. W konkursie „Gmina pełną piersią” wyróżniono: Godów, Gorzyce, Pilchowice, Psary i Pawłowice. Natomiast wśród laureatów „Inicjatywy Antysmogowej” znaleźli się m.in. Racibórz, Siemianowice Śląskie i Wodzisław Śląski.

 

Dotacje na realizację projektów OZE to istotny element transformacji energetycznej Śląska. Wicemarszałek województwa Łukasz Czopik podkreśla, że każdy projekt, bez względu na kwotę, jaka zostanie przeznaczona na jego realizację, jest tak samo ważny dla regionu. 

 

 

Powrót na bloga