Zasilanie klimatyzacji fotowoltaiką – sposób na gwarantowane oszczędności

Zasilanie klimatyzacji fotowoltaiką – sposób na gwarantowane oszczędności

Zmiany klimatyczne mocno dotykają Polskę. W ciągu ostatnich 50 lat średnia roczna temperatura powietrza wzrosła o 16%. Coraz częściej mamy do czynienia z ekstremalnymi zjawiskami pogodowymi, a w tym z falami upałów. Żar lejący się z nieba szybko i mocno nagrzewa mury budynków, przez co w ich wnętrzach panują skrajnie wysokie temperatury. Klimatyzacja to dziś absolutna konieczność. Aby nie zwiększać rachunków za prąd i chronić środowisko naturalne, warto zainwestować w klimatyzację zasilaną fotowoltaiką.

 

Dziś klimatyzacja to must have 

Upały mocno dają nam się we znaki. Kiedy temperatura wzrasta powyżej 30 kresek, ciężko nam normalnie funkcjonować. Zmęczeni żarem lejącym się z nieba szukamy ukojenia w murach swoich mieszkań i domów. Niestety często i tam panuje niemiłosiernie wysoka temperatura. Montaż klimatyzacji to recepta na potężne upały. Urządzenie przyjemnie schładza powietrze we wnętrzach, znacznie poprawiając warunki do życia. Klimatyzacja pozwala w prosty i szybki sposób dopasować temperaturę do naszych preferencji. Co ciekawe, nowoczesne klimatyzatory poza schładzaniem dodatkowo mogę oczyszczać powietrze. Urządzenie wyposażone w odpowiednie funkcje będzie filtrować powietrze, dbać o jego optymalną wilgotność i hamować namnażanie się szkodliwych bakterii i grzybów. To dobre rozwiązanie do domów alergikow, rodzin z dziećmi czy osób borykających się z różnego rodzaju chorobami płuc. 

 

Ile energii pobiera klimatyzacja?

Zastanówmy się, ile energii pobiera klimatyzacja. Zużycie prądu zależy od:

  • właściwości urządzenia – mowa o mocy, klasie energetycznej i rodzaju zastosowanych technologii,
  • jakości montażu – nieprawidłowy montaż instalacji może przyczynić się do większego zużycia prądu,
  • czasu pracy – to, ile energii pobierze klimatyzacja, ostatecznie zależy od tego, ile czasu będzie pracować w ciągu dnia.

Średni pobór energii powinien być zapisany w karcie katalogowej urządzenia. Zużycie prądu oblicza się poprzez pomnożenie poboru mocy dla chłodzenia (podany w W lub kW) przez planowany czas użytkowania sprzętu (wyrażony w godzinach). Przykład? Klimatyzator o mocy 5 kW przy założeniu minimalnego obciążenia w ciągu 6 godzin pracy pobierze ok. 2,5 kWh energii. Przy maksymalnym obciążeniu może być to ponad 11 kWh. W czasie upalnego lata koszt działania klimatyzacji może wynieść nawet kilkaset złotych miesięcznie. Na szczęście można ograniczyć te wydatki niemal do zera. Rozwiązaniem jest zasilanie klimatyzacji panelami fotowoltaicznymi i dzięki temu korzystanie z darmowej energii pochodzącej z promieniowania słonecznego.

Klimatyzacja zasilana energią z paneli fotowoltaicznych – dom chłodzony słońcem 

Fotowoltaika cieszy się niesłabnącą popularnością. Według danych Agencji Rynu Energii w grudniu 2022 roku łączna skumulowana moc instalacji PV wyniosła 112,189 GW, czyli o 158,7% więcej niż w analogicznym okresie rok wcześniej. Przydomowa mikroinstalacja fotowoltaiczną pozwala całkowicie bądź w dużym stopniu uniezależnić się od zewnętrznego dostawcy prądu, zapewniając stabilność energetyczną i oszczędności. 

Mechanizm zasilania klimatyzacji zasilanej fotowoltaiką jest prosty. Klimatyzacji używamy najczęściej wtedy, gdy temperatura jest najwyższa, czyli w momencie największej produkcji energii przez instalację PV. Oznacza to, że prąd zużywany jest w sposób ciągły i bieżący. Połączenie klimatyzacji i fotowoltaiki to sposób na to, by zwiększyć autokonsumpcję wyprodukowanej energii. Zamiast oddawać prąd do sieci, wykorzystujemy go na chłodzenie domu. W ten sposób nie tylko poprawiamy warunki w swoich czterech kątach, ale też oszczędzamy.

Ile paneli fotowoltaicznych potrzeba, by zasilić klimatyzację? Przyjmując, że klimatyzacja ma moc 5 kW i pracuje maksymalnie 600 godzin rocznie, potrzeba dwóch modułów o łącznej mocy 390 W. Montaż tak małej instalacji nie ma jednak sensu. Bardziej opłacalne jest obliczenie kompleksowego zapotrzebowania na energię dla całego gospodarstwa domowego i wybór instalacji, która będzie w stanie mu jej dostarczyć.

 

Jeszcze więcej korzyści dzięki bankowi energii 

Nowoczesne klimatyzatory posiadają funkcję ogrzewania wnętrz, która doskonale sprawdza się w chłodniejsze miesiące, wtedy gdy uruchomienie ogrzewania (np. pompy ciepła czy kotła) nie opłaca się. Klimatyzacja może nieco podnieść temperaturę w domu w chłodne wieczory. Warto jednak mieć na uwadze, że wczesną wiosną lub jesienią produkcja energii z instalacji fotowoltaicznej może być niewystarczająca do tego, żeby pokryć bieżące potrzeby gospodarstwa domowego.  Na szczęście można zabezpieczyć się na taką ewentualność. Rozwiązaniem jest magazynowanie nadwyżek prądu, wyprodukowanych w wyjątkowo słoneczne dni. Energię przechowuje się w specjalnym banku energii o dowolnej mocy. Inwestycja w magazyn pozwala zwiększyć autokonsumpcję energii, a co za tym idzie – w większym stopniu uniezależnić się od sieci elektroenergetycznej. To dobra inwestycja w niepewnych energetycznie czasach!

Zasilanie klimatyzacji fotowoltaiką to rozwiązanie szyte na miarę dzisiejszych czasów. Warto inwestować w zielone źródła energii – to właśnie one zapewniają nam stabilną i bezpieczną przyszłość!   

Powrót na bloga