Mój Prąd 5.0 cieszy się niemałym zainteresowaniem! Co warto wiedzieć o nowej edycji programu?

Mój Prąd 5.0 cieszy się niemałym zainteresowaniem! Co warto wiedzieć o nowej edycji programu?

Mój Prąd 5.0

Piąta edycja programu Mój Prąd, która wystartowała 22 kwietnia br., wzbudziła zainteresowanie Polaków. Jak podaje Paweł Mirowski, wiceprezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, tylko w pierwszym tygodniu złożono prawie 4,5 tys. wniosków na łączną kwotę niemal 36 mln zł. Przy takim tempie deklarowany budżet wyczerpie się znacznie szybciej. Nie warto więc zwlekać! Czym Mój Prąd 5.0 różni się od poprzednich edycji? Na jakie dofinansowanie można liczyć? I kto może skorzystać z pomocy?

Program Mój Prąd odniósł niemały sukces! Od startu projektu w 2019 roku wypłacono ponad 400 tysięcy dofinansowań na łączną kwotę niemal 1,75 miliarda zł. Według ekspertów dzięki powstałym w ramach programu mikroinstalacjom udało się znacznie zredukować emisję dwutlenku węgla.

Co ciekawe, dużym zainteresowaniem cieszy się opcja dotacji do zakupu i montażu magazynów energii. W poprzedniej, czwartej odsłonie, programu ponad 2 tys. wniosków dotyczyło magazynów energii, na które prosumenci otrzymali łącznie ponad 31 mln zł dotacji. To dobra wiadomość. Inwestycja w magazyny energii przyczynia się do zwiększenia autokonsumpcji wyprodukowanej energii, co ma ogromne znaczenie dla współczesnej energetyki.

Pompy ciepła i kolektory słoneczne na liście wsparcia

Od pierwszej odsłony, która wystartowała w 2019 roku, program Mój Prąd przeszedł niemałą rewolucję. Do największych zmian zaliczymy rozszerzenie zakresu dofinansowań m.in. o magazyny energii i ciepła, a także podniesienie poziomu wsparcia finansowego – w przypadku magazynów energii ponad dwukrotnie. Nowe warunki były odpowiedzią na rosnące znaczenie magazynowania energii wytworzonej w przydomowych instalacjach fotowoltaicznych. Celem było zwiększenie autokonsumpcji prądu.

Nowa odsłona rządowego programu jeszcze bardziej różni się od poprzednich. Nowością są dofinansowania pomp ciepła i kolektorów słonecznych na ciepłą wodę. Ideą rozszerzenia zakresu rzeczowego dofinansowań jest wsparcie beneficjentów w procesie przekształcania budynków mieszkalnych na niskoemisyjne i efektywne energetycznie domy.

 

 

Na jakie wsparcie możemy liczyć?

Budżet nowej edycji programu Mój Prąd szacowany jest na 955 mln zł. Beneficjent, który zdecyduje się na kilka rozwiązań termomodernizacyjnych, może liczyć nawet na 58 tys. zł dotacji.

Kwoty poszczególnych dofinansowań prezentują się następująco:

  • do 7 tys. zł (6 tys. zł bez elementów dodatkowych) do mikroinstalacji PV o mocy 2-10 kW,
  • do 16 tys. zł do magazynu energii,
  • do 5 tys. zł do magazynu ciepła,
  • do 3 tys. zł do systemu HEMS/EMS,
  • do 3,5 tys. zł do kolektorów słonecznych,
  • do 28,5 tys. zł do gruntowej pompy ciepła,
  • do 4,4 tys. zł do pompy ciepła powietrze-powietrze,
  • do 12,6 tys. zł do pompy ciepła powietrze-woda,
  • do 19,4 tys. zł do pompy ciepła powietrze-woda z podwyższoną klasą energetyczną.

Dla kogo dofinansowanie?

Program Mój Prąd 5.0 skierowany jest do prosumentów, którzy wytwarzają energię elektryczną na własne potrzeby w przydomowych instalacjach fotowoltaicznych o mocy od 2 do 10 kWh. Warunkiem skorzystania z rządowego wsparcia jest rozliczanie się z wyprodukowanej energii w systemie net-billing. Dotację mogą otrzymać również osoby, które zdecydują się przejść z systemu opustów (net-metering) na net-billing.

Co ciekawe, udział w jednej z poprzednich edycji programu nie wyklucza otrzymania dofinansowania w Mój Prąd 5.0. Z pomocy mogą skorzystać zatem osoby, które wcześniej otrzymały dotację i zdecydowały się rozbudować swoją przydomową mikroinstalację o nowe urządzenia, np. o pompę ciepła czy magazyn energii.

Mój Prąd 5.0 – co jeszcze warto wiedzieć?

Okres kwalifikowania do programu pozostaje ten sam co w poprzednich edycjach – od 1.02.2020 r. W praktyce oznacza to, że wszelkie wydatki związane z zakupem, montażem i uruchomieniem mikroinstalacji PV i elementów dodatkowych muszą mieścić się w okresie od lutego 2020 do dnia złożenia wniosku.

Dotacje otrzymane w ramach programu Mój Prąd 5.0 mogą pokryć do 50% kosztów kwalifikowanych inwestycji.

Wnioski można składać przez stronę https://gwd.nfosigw.gov.pl/. Wcześniej należy przygotować elektroniczne wersje: faktur lub paragonów za dostawę i montaż poszczególnych elementów, czy też zaświadczenia Operatora Sieci Dystrybucyjnej potwierdzające datę przyłączenia mikroinstalacji do sieci. Pełna lista niezbędnych dokumentów dostępna jest na stronie mojprad.gov.pl/zloz-wniosek.

Powrót na bloga